معرفی 7 تا از پیرترین و قدیمی درختان جهان

اشنایی با قدیمی ترین درختهای جهان

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

زمین میلیاردها سال است که وجود دارد اما درختان چند ساله وجود دارند؟ آیا تا به حال به این فکر کرده اید که قدیمی ترین درخت جهان چه می تواند باشد؟ بسیاری از گونه های درخت در طول سالها به دلیل تغییرات آب و هوایی منقرض شده اند اما تعداد زیادی از آنها وجود دارند که هنوز زنده مانده اند و هنوز هم رشد می کنند. تعیین قدیمی ترین درخت دشوار است، زیرا انواع گونه ها و شیوه های رشد درختان متفاوت است. در این مقاله قصد داریم هفت تا از قدیمی ترین درختان جهان که امروزه هنوز زنده هستند را معرفی کنیم اگر شما هم علاقه مند به طبیعت و دنیای درختان هستید در ادامه با آی بلوط همراه باشید.

گران ابوئلو با 3646 سال قدمت

گران ابوئلو در پارک ملی آلرس کوسترو  شیلی واقع شده است. این درخت قدیمی ترین درخت زنده در آمریکای جنوبی است. در سال 2021  گران ابوئلو 3647 سال داشت و این بدان معنی است که 1500 پیش از میلاد مسیح این درخت جوانه زده است. گران ابوئلو بیش از 196 فوت (60 متر) ارتفاع و 13 فوت (4 متر) عرض دارد. محیط آن 36 فوت (11 متر) است. متاسفانه این درخت در خطر انقراض است.

سرو ابرکوه (سرو ابرکوه)-4500 سال قدمت دارد

 

این گونه سرو مدیترانه ای (Cupressus sempervirens) است و اعتقاد بر این است که حدود 4500 سال قدمت دارد. سرو ابرکوه یک اثر طبیعی در ایران است و توسط سازمان میراث فرهنگی ایران حفاظت می شود. این درخت توجه بسیاری از مردم جهان را به خود جلب کرده است زیرا افسانه ای وجود دارد که این درخت را پیامبر ایرانی به نام زرتشت کاشته است. افسانه های دیگر از کاشت درخت توسط پسر نوح خبر می دهند. 

لانگرنیو یو-4000-5000 سال قدمت

 

این درخت در حیاط کلیسای کلیسای سنت دیگن در روستای لانگرنیو کانوی  ولز واقع شده است و سن این درخت خاص بین 4000-5000 سال تخمین زده شده است. گفتن سن دقیق این گونه دشوار است زیرا غالباً هسته با گذشت زمان ناپدید می شود و توسط شاخه های جدید جایگزین می شود. این درخت دارای گواهی خاص خود است که توسط گیاه شناس انگلیسی دیوید بلامی صادر شده و سن آن را تأیید می کند. لانگرنیو بخش مهمی از جامعه و قلب داستانهای محلی فولکلور است. یلان لانگرنیو در اساطیر ولز به عنوان مکانی ظاهر می شود که در آن هر روز هالووین روحی به نام (فرشته ضبط کننده) ظاهر می شود تا به اهالی روستا بگوی مرگ چه کسی فرا رسیده است.

متوشالح 4852 سال قدمت دارد

 

این درخت در کالیفرنیا و در متوسله گروو در کوههای سفید شهرستان اینیو واقع شده است. مکان دقیق آن برای عموم ناشناخته است زیرا اطراف آن را درختان باستانی دیگر احاطه کرده اند. به این دلیل است که درخت ایمن می ماند و می تواند تا آنجا که ممکن است حفظ می شود. تا سال 2012 ، متوشالح قدیمی ترین درخت شناخته شده در جهان بود و تا سال 2021 ، 4853 سال سن داشت. تخمین زده می شود که این درخت در 2832 قبل از میلاد جوانه زده باشد. نام این درخت برگرفته از قدیمی ترین شخصیت کتاب مقدس متوشالح است که 969 سال عمر کرد. در سال 2003 به جارد میلارچ کشاورز اجازه برداشت قلمه از درخت داده شد.

تیکیکو 9500 سال قدمت دارد

 

تیکیکو قدیمی را می توان در کوه Fulufjället استان دلارنا در سوئد یافت و در سال 2008 کشف شد. این درخت قدیمی ترین درخت تک ساقه ایی در جهان است و این گونه به دلیل توانایی خود در ریختن و رشد مجدد یک تنه جدید از گونه های قابل توجه می باشد. شاید برای شما این سال پیش آمده باشد که چگونه می توانید سن این درخت را تشخیص دهید. سن را می توان از طریق سیستم ریشه که قدمت آن حدود 9500 سال است مشاهده کرد. انتظار می رود که این درخت برای جوانه زدن توسط انسانهای مهاجر به این مناطق آورده شده باشد. این نظریه نشان می دهد که آب و هوا در سوئد ممکن است زودتر از آنچه دانشمندان تصور می کردند گرم شده باشد.

بلوط جوروپا – 13000 سال قدمت دارد

بلوط جوروپا در کوههای کرستمور هیتز کالیفرنیا ایالات متحده واقع شده است. این درخت گونه ایی از درخت بلوط پالمر (Quercus palmeri) است و در سال 2009 کشف شد. گونه هایی مانند صنوبر نروژ که سن آن توسط سیستم های ریشه تعیین می شود و شاخه های جدید تجزیه و تحلیل می شوند. بلوط پالمر در آب و هوای مرطوب در ارتفاع زیاد رشد می کند، هنگامی که بلوط جوروپاکشف شد عرض آن 1.55 مایل (2.5 کیلومتر) و ارتفاع متوسط ​​آن 3.28 فوت (1 متر) بود. همچنین از 70 خوشه ساقه تشکیل شده بود.

پاندو – 80 هزار سال قدمت دارد

 

درخت پاندو زیبا با تنه بلند سفید و شاخ و برگ طلایی پاندو در جنگل ملی فیش لیک  یوتا ایالات متحده واقع شده است. پاندو یک آسپن غرق شونده (Populus tremuloides) است و بیش از 80،000 سال قدمت دارد. پاندو قدیمی ترین درخت زنده در جهان است، متأسفانه تحقیقات نشان می دهد که نرخ رشد پاندو در چند دهه گذشته کند شده است که نشان می دهد پاندو به آرامی در حال مرگ است.

در نتیجه:

 قدیمی ترین درخت جهان نشان می دهند که طبیعت واقعا چقدر می تواند قوی و بادوام باشد. اندازه گیری دقیق سن درخت می تواند دشوار باشد زیرا عوامل مختلفی وجود دارد. برخی ممکن است استدلال کنند که باورنکردنی است که فکر کنیم این گیاهان بیشتر از ما عمر کرده اند! اما واقعیت این است که قدیمی ترین درختان جهان زنده مانده اند و شاهد وقایع بزرگی در طول تاریخ بوده اند و امروزه نیز سرپا ایستاده اند. شما نیز می توانید درباره قدیمی ترین درخت در نزدیکی خود تحقیق کنید و با کشف سن و سال درختان محیط اطرافتان به شکوه و عظمت طبیعت پی ببرید. در همین کوه های زاگرس درختان بلوطی وجود دارد که بیش از هزار سال قدمت دارند. اما متاسفانه می بینیم که همین درخت هزارساله برای چند کیسه زغال قطع می شود. درختی که اگر میلیاردها دلار هزینه شود صدها سال وقت گذاشته شود نمی توان درختی مشابه آن جایگزین کرد.

نویسنده: مریم شینی

مقالات و نوشته های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبز برای ما، برای فرزندان ما و سبز برای نسل های آینده!