آتشن زدن به تنه بلوط برای زغال فصل بعد

آتش زدن به تنه درختان بلوط زاگرس برای زغال

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

بلوط درختی که به راحتی رشد نمی کند. باید شرایط آب و هوایی و انسانی دست به دست هم داده تا یک بلوط جدید رشد کند. 99 درصد درختان بوط زاگرس متعلق به چند قرن پیش هستند. صدها سال طول میکشد تا یک بلوط جدید به اندازه 3 الی 5 متر برسد. درختان بلوط تنومندی که شما در زاگرس می بینید متعلق به بیش از 500 سال پیش هستند.

درختی که برای 10 کیسه زغال قطع می شود. اگر 100 میلیارد دلار هم هزینه کنید نمی توانید درخت بلوطی مشابه آن جایگزین کنید. آن هم طی 100 سال!
پس بدانید قطع کردن هر کدام از این درختان بلوط میلیاردها دلار به آینده این سرزمین خسارت وارد می کند. که با هیچ پولی قابل جبران نیست!

یکی از معضلات جنگل های بلوط زاگرس ایجاد جاده های کوهستانی و سهولت دسترس انسان به این مناطق و جنگل هاست. جاده های کوهستانی و نبود نظارت درست از سوی جنگل بانی ها باعث شده تا افراد سود جو برای تهیه زغال درختان بلوط تنومند و قدیمی را خشک کرده تا سال بعد از آن استفاده ببرند. از آنجا که درختان بلوط قدیمی زغال بیشتری دارند این افراد سودجو به سراغ چنین درختانی می روند.

در تصویر زیر یک درخت بلوط را مشاهده می کنید که مربوط به کوه کردگی در شهرستان باغ ملک استان خوزستان می باشد. به گزاش آی بلوط افراد سودجو و قاچاقچی زغال بلوط با ایجاد آتش در تنه درخت آن را خشک کرده تا برای چند ماه بعد از آن زغال تهیه کنند. آنها بیشتر درختانی را هدف می گیرند که به جاده نزدیک باشد. متاسفانه ایجاد جاده کوهستانی غیر قابل نیاز در این منطقه باعث نابودی بخشی وسیعی از درختان بلوط این منطقه توسط قاچاقچیان زغال شده. مسئله ای که مسئولین شهرستان باغ ملک به خوبی از آن آگاه هستند و هیچ حرکت سازنده ای جهت جلوگیری از قطع درختان منطقه انجام نمی دهند.

همانطور که در تصاویر زیر می بینید شاخه های این درخت بعد از چند روز آتش گرفتن در حال خشک شدن هست. افراد قاچاقچی زغال ابتدا درون تنه درخت آتش روشن می کنند تا خشک شود و اگر جنگبانی به آنها گیر داد در جواب بگویند که ما از درخت خشک شده زغال تهیه کرده ایم! ترفند جدید قاچاقچیان زغال بلوط!

کشورهای جهان اول حتی جهان سوم درخت می کارند برای نسل های بعد. اینجا درخت بلوط چند صد ساله را آتش می زنند برای زغال فصل بعد!
به اشتراک بذارید شاید وجدانی بیدار شد! درختی نجات پیدا کرد!

مقالات و نوشته های مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبز برای ما، برای فرزندان ما و سبز برای نسل های آینده!